reder.sk - Ubytovanie vo Vysokých Tatrách a okolí reder.sk - Ubytovanie vo Vysokých Tatrách a okolí reder.sk - Ubytovanie vo Vysokých Tatrách a okolí reder.sk - Ubytovanie vo Vysokých Tatrách a okolís
HomePage / REDER /

Ubytovanie v Kežmarku

 

Kežmarok

Kežmarok vďaka svojej jedinečnej polohe ponúka množstvo príležitostí na výlety do prírody. Turisti obľubujú predovšetkým túry do Vysokých TatierLevočských vrchovPienin a Slovenského raja.
 
V roku 1950 bolo historické jadro Kežmarku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorých je na Slovensku 18. Drevený evanjelický artikulárny kostol a Evanjelické lýceum (s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe) sa stali v roku 1985 národným kultúrnymi pamiatkami. Kežmarské lýceum navštevovali študenti a profesori nie len z Uhorska, ale aj širokého okolia. Medzi nimi mnohí významní literáti ako Pavol Jozef ŠafárikKarol Kuzmány, bratia Ján aSamo ChalupkaSamo TomášikJanko KráľJán GenerischJovanSterija-PopovičLazar LazarevičPavol Országh HviezdoslavMartin RázusIvan Stodola; maliari Peter BohúňLadislav Medňanský; lekári Daniel FischerĽudovít Markušovský,Vojtech Alexander; geografi a historici DavidFrölichJuraj Buchholz mladší, Kristián Generisch, bratia Pavol a Ján HunfalvyTomáš MaukschSamuel Weber; filozofi a ekonómi Gregor BerzeviczyJán FeješMartin Schwantner; prírodovedci, fyzici a matematici Fridrich HažlinskýFerdinand FilarskýAurel StodolaJur Hronec a ďalší.
 
K najvýznamnejším kežmarským pamiatkam patria:
 

Sakrálna architektúra

Vyše sedem storočí existencie Kežmarku poznačilo i jeho architektúru, ktorá počnúc románskym slohom obsahuje každý stavebný štýl. Okrem dreveného evanjelického artikulárneho Kostola Najsvätejšej Trojice stojí za povšimnutie aj neskorogotická Bazilika Povýšenia svätého Kríža z roku 1498, ktorá patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie na Spiši. Pred bazilikou je samostatne stojaca zvonica, ktorá bola v minulosti vyzdobená zlatom. Dnes je považovaná za najstaršiu renesančnú zvonicu na Slovensku. Nachádza sa tu tiež rímskokatolícky Kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1772 a kaplnky Božského Spasiteľa, sv. Jána Nepomuckého a kaplnka sv. Kríža. V priestoroch Kežmarského hradu sa nachádza kaplnka vybudovaná v barokovom slohu. K novším sakrálnym stavbám patrí kláštor redemptoristiek, ktorý stojí na Hradnom vrchu. Stavba kontemplatívneho kláštora bola dokončená v roku 2005. V roku 2008 bol dostavaný gréckokatolícky Chrám Narodenia presvätej Bohorodičky.